Prínosy a riziká pri opaľovaní

Aj keď v posledných desaťročiach sa diskutujú skôr riziká opaľovania sa, je určite dôležité pripomenúť si aj jeho nesporné prínosy...

Prínosy a riziká pri opaľovaní

Aj keď v posledných desaťročiach sa diskutujú skôr riziká opaľovania sa, je určite dôležité pripomenúť si aj jeho nesporné prínosy;

 • Slnečné svetlo stimuluje pri jeho prechode do oblasti nášho oka špecifickú časť našej sietnice, ktorá následne spustí uvoľňovanie serotonínu z nášho mozgu. Tomuto hormónu je pripisovaná schopnosť zlepšenia nálady ako aj pocit kľudu a schopnosti sústrediť sa.
 • Tvorba vitamínu D v našom tele. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pôsobenie malého množstva slnečného žiarenia po dobu 5 až 15 minút na našich rukách, tvári a ramenách dva až trikrát týždenne počas letných mesiacov je postačujúce na udržanie jeho vysokých hladín v našom tele. V oblastiach pri rovníku je táto potrebná doba ešte kratšia.
 • Ľudia, žijúci v oblastiach s menším množstvom hodín slnečného svetla denne sú podľa niektorých výskumov viac náchylní na špecifické typy rakoviny (rakovina hrubého čreva, vaječníkov, prostaty, pankreasu a Hodgkinov syndróm).
 • Vystavenie sa slnečnému žiareniu pomáha liečiť aj niektoré závažné kožné ochorenia (psoriáza, ekzémy, žltačka či akné) ako aj reumatoidnú artritídu (RA), systémový lupus erytematózus, zápalové ochorenie čriev či tyreoiditídu (zápal štítnej žľazy).

Pri nadmernom a dlhodobom opakovanom vystavení sa slnečnému žiareniu však začínajú prevládať riziká;

 • Spálenie sa je najčastejším nežiadúcim účinkom. Štúdie potvrdili súvislosť medzi závažným spálením sa a melanómom, najsmrteľnejšou formou rakoviny kože.
 • Predčasné starnutie kože (fotostarnutie), ktoré sa prejavuje zmenami na koži vo forme jemných liniek a vrások, nejednotného tónu pleti (nepravidelná pigmentácia), či stareckých škvŕn (slnečné škvrny). Takéto zmeny na koži sa môžu prejaviť až po mnohých rokoch po opaľovaní či spálení sa pokožky.
 • Vznik aktinických (solárnych) keratóz, prejavujúcich sa drsnou, suchou a šúpajúcou sa kožou, niekedy začervenanou alebo hnedou. Najviac bývajú postihnuté oblasti tela, ktoré sú najviac vystavované slnečnému žiareniu (tvár, uši, pery, predlaktia a krk). Bývajú jednou z najčastejších pre-malígnych kožných ochorení.
 • Vystavenie sa nadmernému UV žiareniu, UVA rovnako ako UVB, môže spôsobiť rakovinu kože (vo forme melanómu alebo nemelanómu).
 • Poškodenia zraku, akými sú napríklad fotokeratitída či katarakt.
 • Potlačenie správneho fungovania imunitného systému tela a prirodzených obranných mechanizmov tela.
 • Vznik zvýšenej citlivosti na slnečné svetlo.
 • Zníženie účinkov imunizácie alebo spôsobenie reakcie na niektoré lieky.
 • U ľudí, ktorí boli liečení na vírus Herpex simplex môže vystavenie sa slnku znížiť ich imunitný systém natoľko, že tento vírus už nebude udržateľný pod kontrolou, čo vyústi do opätovného spustenia sa infekcie a znovuobjavenia sa oparu.

PharmDr. Eva Meszárošová

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/depression/benefits-sunlight

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/the-known-health-effects-of-uv

https://www.eucerin.sk/indikacie/slnecna-ochrana/fotostarnutie

Článok nenahrádza konzultáciu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom ohľadom Vášho zdravotného stavu ani príbalovú informáciu k lieku. Pred použitím lieku si vždy prečítajte príbalovú informáciu alebo sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Ďalšie zaujímavé články

Život so sklerózou multiplex

Život so sklerózou multiplex

25. mája si pripomíname Medzinárodný deň sklerózy multiplex. O tom, čo je skleróza multiplex a ako ju liečiť ste si mohli prečítať v...

Žihľavka

Žihľavka

S týmto ochorením sa minimálne raz za život stretne skoro každý človek. Typické začervenanie, svrbenie a vyrážky. Príčiny vzniku sú rôzne a často...